Gå til indhold
©  Foto:

Galleri 39

Galleri 39 er en forening af ca. 24 kunstnere, som i fællesskab driver galleriet med spændende kunst og kunsthåndværk af høj kvalitet.

Galleriet sørger jævnligt for udskiftning af værker fra de enkelte kunstnere.

Galleriet er indrettet i Prinsessegade 39, i Fredericias midtby. her kan du blandt andet opleve malerier, collografi, akvareller, fotos, tegninger, keramik, skulpturer i bronze, jern, træ og fedtsten, smykker, håndvævet beklædning, kunstbøger, kunstkort o.m.a.

Åbningstider:
Torsdag 13.00-17.00
Fredag 13.00 – 17.00
Lørdag 10.00 –15.00
Søndag 12.00 –16.00

Besøg af grupper: Ring til Formand Preben Andersen  på tlf.: 60 496 497 

De udstillende kunstnere er:

Kent Nørby Andersen - Maleri: E-mail: knas@ar10st.dk 
Susanne Wiese - Maleri, E-mail: sw@arndt-wiese.dk 
Doris Christine Jensen - Maleri og vævning, E-mail: dorisogknud@youmail.dk 
Flemming Kastaniegaard - Skulptur i jern, E-mail: f.kastaniegaard@profibermail.dk 
Preben Andersen- Maleri, akvarel, collografi og fedtstenskulptur, E-mail: gre.pre@profibermail.dk 
Søren Rundstrøm - Keramik, E-mail: rundstroem@gmail.com 
Jette Kofoed – Maleri, E-mail: jette-kofoed@hotmail.com

Emma Høj – Akvarel, E-mail: emmahoj@gmail.com

Helle Thorbjørn – Akvarel, E-mail: helle@hellethorbjørn.com

Knud Lykou – Billedkunst, E-mail: kclykoukc@gmail.com

Desireé Letman – Maleri, E-mail: info@dletman.dk

Lizzie Jensen – Maleri, E-mail: lizziejensen@yahoo.dk

Lene Kloch – Glaskunst, E mail: lenekloch@hotmail.com

Mette Skov Maersk – Maleri, E-mail: mette@metteskovmaersk.dk

Signe Carlsen – Kunsthåndværk, E-mail: sicajerlev@gmail.com

Kate Kanstrup – Keramik, E-mail: katekanstrup@privat.dk

Dorthe Christensen – Maleri, grafik, collografi, tegning, E-mail: dorthe-c@c.dk

Annette Olander – Keramik, E-mail: annetteolander@hotmail.com

Kirsten Stubben – Maleri, E-mail: kirsten.stubben@gmail.com