VisitFredericia

Fugletårnet Skægmejsen ved Rands Fjord

Ved Spang Å, der løber ud i Rands Fjord, finder du fugletårnet Skægmejsen med udsigt over vådområdernes rige fugleliv.

Gratis
Børn, Venner, Min partner, Mig selv, Min virksomhed
Fugletårnet ved Rands Fjord
Naturområder
Foto: VisitFredericia

Besøg Fugletårnet Skægmejsen ved Spang Å

Fugletårnet Skægmejsen ligger ved Spang Å, der løber ud i Rands Fjord, og herfra har du en fin udsigt over vådområderne og det omkringliggende landskab. Tårnet er et roligt sted at holde øje med fuglelivet, uden at man forstyrrer dyrene i deres naturlige omgivelser.

Skægmejsen er det ene af to fugletårne i området. Det andet tårn, Lappedykkeren, ligger ved selve Rands Fjord, og de to tårne giver tilsammen mulighed for at opleve fugtelivet fra flere vinkler.

Fuglelivet ved Spang Å

Området omkring Spang Å og Rands Fjord summer af liv, særligt i forårs- og efterårsmånederne, hvor mange fuglearter raster og fouragerer i vådområderne. Herfra kan man med lidt tålmodighed få øje på rørhøg og isfugl, ligesom pungmejsens karakteristiske rede ofte kan spottes i sivene langs vandet.

Er man heldig, kan man også fra Skægmejsen få øje på en af de havørne, der yngler ved Rands Fjord og bruger området som jagtrevir.

Om Rands Fjord

Rands Fjord er et fredet naturområde med et rigt fugleliv, der byder på både sø, enge og skov. Det varierede landskab gør fjorden til et vigtigt levested for mange fuglearter året rundt, og området tiltrækker både ynglende og trækkende fugle i stort antal.

Se, hvad andre deler på Instagram

#visitfredericia

Læs mere
Faciliteter
  • Fugletårne

Find vej

Egeskovvej 365

7000 Fredericia

Find vej
Loading map...

Sidst opdateret af::Destination Trekantområdet – VisitFredericiainfo@visitfredericia.dk